HD Media

2019 Class AA all-state football team as selected by the West Virginia Sports Writers Association First Team

Honorary selection — Alex Miller, Roane County, senior

First-Team Offense

OL — Don Woodworth, Keyser, senior

OL — Zach Frazier, Fairmont Senior, senior (captain)

OL — Devin Hill, Bridgeport, junior

OL — Tanner Jenkins, Wyoming East, senior

OL — Dalton Ray, Keyser, senior

WR — Logan Vance, Clay County, senior

WR — Drew Hatfield, Mingo Central, senior

QB — Gage Michael, Fairmont Senior, junior

RB — Ethan Payne, Poca, junior

RB — JJ Davis, Bluefield, senior

RB — Caleb Bower, Wyoming East, junior

K — Jared Griffith, Lewis County, senior

Utility — Hunter Patterson, Oak Glen, junior

Utility — Daylin Goad, Mingo Central, junior

Utility — Nick Vance, Winfield, senior

First-Team Defense

DL — Sean Martin, Bluefield, senior (captain)

DL — Matt Stone, Poca, senior

DL — Kyler O’Connor, Oak Glen,junior

LB — Carson Winkie, Bridgeport, senior

LB — John Covert, Winfield, junior

LB — Jackson Biser, Keyser, senior

LB — Trey Pancake, Bridgeport, senior

LB — Ben Kee, Herbert Hoover, senior

DB — Michael Lemley, Oak Glen, senior

DB — Toby Payne, Poca, sophomore

DB — Haven Chapman, Shady Spring, senior

P — Erick Bevil, Shady Spring, senior

Utility — Josh Huffman, Roane County, senior

Utility — Jeremiah King, Robert C. Byrd, sophomore

Utility — Sebastian Spencer, Weir, senior

Second-Team Offense

OL — Lance Payton, Fairmont Senior, senior

OL — Brock Robey, Robert C. Byrd, senior

OL — Colton Groves, Nicholas County, senior

OL — Dom Owens, Fairmont Senior, senior

OL — Roman Moore, Roane County, senior

WR — Tariq Miller, North Marion, junior

WR — Xander Castillo, James Monroe, senior

QB — Carson Deeb, Bluefield, junior

RB — Atticus Goodson, Independence, sophomore(captain)

RB — Marshall Hobbs, Lewis County, junior

K — Kaulin Parris, Bluefield, senior

Utility — Camden Longwell, Fairmont Senior, senior

Utility — Trevor Lowe, Nitro, So

Utility — Luke LeRose, Nicholas County, senior

Utility — Monroe Mohler, James Monroe, senior

Second-Team Defense

DL — Michael Watkins, Bridgeport, junior

DL — Cole Hughart, Sissonville, senior

DL — Garrett Conaway, North Marion, junior

DL — David Blanco, Frankfort, senior

LB — Seth McIntire, Liberty Harrison, senior

LB — Peyton Shanholtz, Frankfort, senior

LB — Gavin Shamblin, Sissonville, senior

LB — Dillon Taylor, Poca, junior

DB — Jahiem House, Bluefield, senior

DB — Brayden Mineard, Oak Glen, junior

DB — Jordan Hershberger, Shady Spring, junior

P — Aiden Slusser, East Fairmont, senior

Utility — Gage Patterson, Oak Glen,junior (captain)

Utility — Zack Frye, Man, senior

Utility — Devin Vandergrift, Bridgeport, senior

Special Honorable Mention

Michael Alvaro, Robert C. Byrd; Chase Berry, Chapmanville; Caden Biser, Keyser; JJ Blank, Frankfort; Danny Bush, Roane County; McQuade Canada, Wyoming East; Jay Cook, Poca; Andrew Deal, Nicholas County; Preston Dingess, Mingo Central; Chase Duckworth, North Marion; Cam Foster, Nitro; Cameran Frye, Man; Jordan Gay, Lewis County; Cody Griffith, Lincoln; Dylan Griffith, Sissonville; Erick Grimmett, Man; Elijah Gillette, Weir; TJ Guire, Elkins; Marcel Guy, Independence; Devin Hatfield, Mingo Central; Payton Hawkins, Lincoln; Braden Howell, Liberty Raleigh; Brian Henderson, Bridgeport; Eli Kirkendall, Lincoln County; Nate Kowlaski, Fairmont Senior; Colton Kennedy, River View; Grant Krajeski, Clay County; Clay Lester, Wyoming East; Nick Marley, Frankfort; Jamison Maynard, Wayne; Sam Milton, Man; Jansen Moreland, Frankfort; Gunner Murphy, North Marion; Elijah Payton, Clay County; Brayden Rollyson, Herbert Hoover; Ryan Shoemaker, Keyser; Wyatt Stanley, Point Pleasant; Jeremy Taylor, Oak Glen; Ty Thorne, North Marion; Corey Townsend, Logan; Isaiah Valentine, Shady Spring; Bryce Wamsley, Liberty Harrison; Brandon Wiley, Bluefield.

Honorable Mention

Aaron Adkins, Wayne; Gavin Barkley, Berkeley Springs; Owen Bass, Clay County; Jake Bishop, Wyoming East; Jeff Bowles, Liberty Raleigh; Preston Brown, Oak Glen; Jordan Brueck, Weir; Nick Chaney, Oak Glen; Drew Clark, Shady Spring; Carson Crouch, Winfield; Drew Curtis, Weir; Gage Dickson, North Marion; Caleb Dingess, Scott; Joe Dingledein, Grafton; Derrick Flack, Bluefield; Ben George, Robert C. Byrd; Blake Goode, Westside; Juwaun Green, Bluefield; Waylon Hensley, Chapmanville; Justin Hill, Nicholas County; Jacob Justice, River View; Gabe Keech, Poca; Will Knight, Philip Barbour; Eli Kyle, Liberty Harrison; Matthew Lilly, PikeView; Caden Lookabill, Wyoming East; Matt Malick, Oak Glen; Jahkari Mesidor, North Marion; Dakota McBride, Wyoming East; Hunter Morris, Winfield; Hayden Miller, Independence; Jacob Muncy, Point Pleasant; Nathan Murray, Nitro; Kayson Nealy, Fairmont Senior; Ricky Newbrough, North Marion; Austin Parsons, Lincoln County; Zach Paxton, Herbert Hoover; Riley Perkins, Clay County; Luke Pollock, East Fairmont; Dom Postlewait, East Fairmont; Corey Prunty, Lincoln; Sam Romano, Bridgeport; Seth Ross, Wyoming East; Trey Sams, Poca; Isa Scales, Mingo Central; Jameson Shaffer, Sissonville; Te’amo Shelton Oak Hill; Aiden Slack, Logan; Hayden Stein, Frankfort; Andrew Stutler, Clay County; Payton Thompson, Berkeley Springs; Rodney VanDevender, Elkins; Trace Wagner, Robert C. Byrd; Malachi West, Fairmont Senior; Jordan Hayes, Logan.