Last updated: July 17. 2013 1:27PM - 559 Views
Ralph B. Davis
Managing Editor



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Rachel Dove-Baldwin


Staff Writer


KERMIT - The Mingo County Schools recently held their annual Social Studies Fair at the Kermit K-8 School. There were a total of 55 participants from 11 of 13 public schools, along with 2 private schools. There were 25 first place winners who will compete in the Regional Social Studies Fair that will be held in March 2013, in Huntington. The winners are as follows:


Division I (3rd to 5th Grade): Anthropology-Individual:


• 1st Place - Olivia Lockhart, Burch Elementary


• 2nd Place - Kristine Brucal, Williamson Middle


Economics-Individual:


• 1st Place - Hali Nelms, Lenore K-8


• 2nd Place - Matthias Harmon, Matewan Middle


Economics-Small Group:


• 2nd Place - Haleigh Holyfield and Whitney Griffith, Lenore K-8


Geography-Individual:


• 1st Place - Tianna Elia, Burch Elemementary


• 3rd Place - Andrew Chapman, Lenore K-8


Political Science-Individual:


• Honorable Mention - Heaven Blankenship, Dingess Elementary


Psychology-Individual:


• 1st Place - Madison Ratliff, Riverside Elementary


• 2nd Place - Gabriel Smith, Regional Christian School


• Psychology-Small Group:


• 1st Place - Madyson Hensley and Trace Clark, Williamson Middle


Sociology-Individual:


• 1st Place - Cierra White, Burch Elementary


• 3rd Place - Zane Parsley, Dingess Elemementary


State and Local-Individual:


• 1st Place - Abby Spence, Lenore K-8


• 2nd Place - Erica Curry, Burch Elementary


• 3rd Place - Zia Parsley, Dingess Elementary


State and Local-Small Group:


• 1st Place - Brooklyn Farley and Hannah Mounts, Kermit K-8


• 3rd Place - Chandra Hardin and Kaley Duty, Matewan Middle


US History-Individual:


• 1st Place - Tori Floyd, Regional Christian School


• 2nd Place - Patty Spence, Dingess Elementary


• 3rd Place - Lana Thacker, Riverside Elementary


• Honorable Mention - Brady Wallace, Burch Elementary


US History-Small Group:


• 1st Place - Ethan Colegrove and Randall Horn, Lenore K-8


World History-Individual:


• 1st Place—Ragan Marcum, Matewan Elementary


• 2nd Place—Evan Maynard, Lenore K-8


• 3rd Place—Brandon Krise, Burch Elementary


Division II (Grades 6-8):


Anthropology-Individual:


• 1st Place - Rebekah White, Williamson Middle


• 2nd Place - Emily Colegrove, Lenore K-8


• 3rd Place - Telena Steele, Matewan Middle


Economics-Individual:


• 2nd Place - Savannah Hinton, Lenore K-8


• 3rd Place - Lacie White, Nolan Christian Academy


Geography-Individual:


• 1st Place - Alex Carter, Lenore K-8


Geography-Small Group:


• 1st Place - Payton Fitzpatrick and Chandler Fluty, Kermit K-8


Sociology-Small Group:


• 2nd Place - Austin Baisden and Seth Nelms, Lenore K-8


State and Local-Individual:


• 1st Place - Kendra Estepp, Lenore K-8


• 2nd Place - Andy Billips, Regional Christian


• 3rd Place - Cody Tackett, Williamson Middle


• Honorable Mention - Santana Fitzpatrick


State and Local-Small Group:


• 3rd Place - Donald Corn and Justin Dotson, Burch Middle


• Honorable Mention - Marissa Vance and Christina Blankenship, Lenore K-8


US History-Individual:


• 1st Place - Caitlyn Curry, Burch Middle


• 2nd Place - Idella Bradford, Kermit K-8


US History-Small Group:


• 1st Place - Marian Pack, Rianna Ooten, and Brianna Kirk; Lenore K-8


World History-Individual:


• 1st Place - Evan Allen, Williamson Middle


• 3rd Place - Zachary Fowler, Regional Christian School


• Honorable Mention - Dakota Vance, Kermit K-8 and Savanna Boggs, Lenore K-8


World History-Small Group:


• 1st Place - Aerianna McClanahan and Seth Smith, Burch Middle


Division III (Grades 9-12)


Anthropology-Individual:


• 1st Place - Nathan Waters, Regional Christian School


Economics-Individual:


• 1st Place - Chelsey Curry, Mingo Central High


Psychology-Individual:


• 1st Place - Jordon Mounts, Tug Valley High


• 2nd Place - Jessica Floyd, Regional Christian School


US History-Individual:


• 1st Place - Katie Robinson, Tug Valley High


US History-Small Group:


• 1st Place - PJ Billips and Victoria Newsome, Regional Christian School


World History-Individual:


• 1st Place - Skylar Dingess, Tug Valley High

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Williamson Gas Prices provided by GasBuddy.com